Przeskocz do treści

natknęłam się na telewizor

4 Maj 2017

Trafiłam na końcówkę filmu „Wpadka”. Po nim miała być „Zamiana ciał”, zwiastun całkiem zachęcił do poczekania. I okazało się, że to nietypowe (ponieważ TV w domu nie mam) zetknięcie z telewizorem sprawiło mi radość, której się nie spodziewałam 🙂 Kiedy bohaterka tytułowej „Wpadki” zaczęła odczuwać skurcze, zawiadomiła ojca dziecka. Ten wparował do jej domu. Szukając i wołając, trafił do łazienki, a ona leżała w wannie pełnej wody, światło było zgaszone, a świeczki zapalone, i uciszała go: „Spokojnie. Muszę się zrelaksować, to ważne, w jakiej atmosferze dziecko przychodzi na świat”. Żeby nie było zbyt „relaksująco”, okazało się, że lekarz prowadzący jest niedostępny (przymkniemy oko – amerykański model opieki zdrowotnej rządzi się swoimi prawami), ale przyszły tata dzielnie uspokoił rodzącą. „Co ile masz skurcze?” – pyta. „Co jakieś… siedem minut?”. „Siedem?! A ze skurczami co cztery minuty musimy pojechać do szpitala!”. Szczęka mi opadła 😉
W szpitalu przywitał ich mocno niezadowolony lekarz, nie zapowiadało się na owocną współpracę, „ona chce przejąć kontrolę!” kipiały te gotujące się nerwy. Mama chciała rodzić „naturalnie, bez znieczulenia, bez zbędnych ingerencji”. Tętno spadało (żeby nie było zbyt „relaksująco”), panowie po męsku pogadali i lekarz wspiął się na wyżyny swojego ego – poszedł na kompromis, miał chęci uszanowania rodzącej. Nadeszły skurcze parte, a ona wołała o znieczulenie, lekarz przypomniał jej, że chciała rodzić naturalnie i że już zaraz koniec. Dwa razy pokazano wychodzącą główkę! Zjawisko, które obrosło największym dziś tabu, obrazy zakazane, oburzające, przerażające – jakby odeszło w zapomnienie, że to tylko rodzi się człowiek, od wiek wieków tę samą wędrówkę pokonując.
Ina May Gaskin zwracała na to uwagę – gdyby w mediach pokazywano porody, karmienie piersią, to ludzie byliby oswojeni z tymi obrazami.
Również Sheila Kitzinger napisała: „W Wielkiej Brytanii większość niemowląt przychodzi na świat w szpitalu, a dzieci czerpią informacje o porodzie z telewizji. Widzą, jak kobieta nagle zgina się w bólu, a następnie jest jak najszybciej przewożona do szpitala. Często przedstawiane jest to jako dramat, w którym zagrożone jest życie dziecka, a czasem rownież matki, i oboje zostają uratowani przez ekipę lekarzy, którzy w mgnieniu oka dokonują cesarskiego cięcia” (cytat z „Pasji narodzin”).

Mama urodziła córeczkę pokrytą mazią płodową i krwią, i taką ją dostała w ramiona. Żyli długo i szczęśliwie.

A potem „Zamiana ciał” – prawnik, ojciec trójki dzieci (bliźniaki i starsza córka) zamienia się ciałem ze swoim przyjacielem kawalerem. Morał ładny, żeby doceniać swoje codzienne życie, mieć hierarchię wartości, cele, dbać o relacje. No dobra, ale ja nie o tym 🙂 Bliźniaki miały na oko osiem miesięcy i… były karmione piersią! Tak tak, pokazali TO! TO zjawisko zakazane – kobietę karmiącą piersią swojego raczkującego już niemowlaka. A w nocy… karmili na zmianę odciągniętym mlekiem. 🙂

 

Reklamy

From → aktualności

Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: